Głównym celem towarzyszącym utworzeniu European Foundation for Cooperation and Science była chęć zaangażowania się absolwentów różnych kierunków krakowskich szkół wyższych w działalność społeczną poprzez realizację zadań zgodnych z ich zainteresowaniami. Do głównych osiągnięć Fundacji, którą w 2018 roku ustanowił Artur Jach-Chrząszcz można zaliczyć współorganizację konferencji naukowych o zasięgu ogólnokrajowym oraz międzynarodowym, a także realizację trzech grantów naukowych Meet and Code w ramach Europejskiego Tygodnia Kodowania promujących ideę edukacji cyfrowej wśród dzieci i młodzieży.
Powyżej wymienione wybrane działania Fundacji EFCAS wiązały się z jej głównym celem jakim jest promowanie rozwoju nauki, zarówno wśród dzieci i młodzieży, jak również studentów oraz doktorantów. Z tego względu w 2019 roku Zarząd Fundacji EFCAS podjął decyzję o podpisaniu porozumienia współpracy z organami naukowo-badawczymi podległymi Uniwersytetowi Pedagogicznemu im. KEN w Krakowie: Fundacją Pro Universitatis oraz Instytutem Prawa, Administracji i Ekonomii. W najbliższej przyszłości Zarząd wraz z osobami tworzącymi Fundację EFCAS będą dążyli do realizacji następujących celów:
działania na rzecz rozwoju nauki,
działalności wspierającej rozwój gospodarczy, w tym rozwój przedsiębiorczości,
działalności na rzecz integracji europejskiej oraz rozwijania kontaktów i współpracy między społeczeństwami,
działalności w zakresie pomocy społecznej i charytatywnej.
działalności kulturowej, sportowej oraz edukacyjnej mającej na celu rozwój potencjału społeczeństwa i jego integrację,
działalności upowszechniającej ochronę wolności i praw człowieka oraz swobód obywatelskich, a także rozwój demokracji i społeczeństwa obywatelskiego,
działalności wspierającej rozwój dzieci i młodzieży.
Absolwent Wydziału Politologii Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie, Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Wydziału Pedagogicznego Akademii Ignatianum. Doktor nauk społecznych w dyscyplinie nauki o polityce i administracji. Autor kilkunastu publikacji naukowych, a także wielokrotny organizator i referent krajowych oraz międzynarodowych konferencji naukowych. Zainteresowania badawcze to studia geopolityczne, polityka wewnętrzna i zagraniczna Węgier, system polityczny Węgier, bezpieczeństwo wewnętrzne i zewnętrzne oraz relacje międzynarodowe. Ponadto związany z branżą handlu i usług. Członek Polskiego Towarzystwa Nauk Politycznych, Magyar Politikatudományi Társaság oraz International Association for Political Science Students.
artur.jach-chrzaszcz@efcas.orgAbsolwent Wydziału Politologii Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie, Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Wydziału Pedagogicznego Akademii Ignatianum. Doktor nauk społecznych w dyscyplinie nauki o polityce i administracji. Związany z branżą nieruchomości oraz finansów. W swoich badaniach naukowych skupia się na polityce bezpieczeństwa oraz ekonomii w stosunkach międzynarodowych. Autor publikacji naukowych, a także wielokrotny organizator i referent krajowych i międzynarodowych konferencji naukowych.
jaroslaw.indyk@efcas.orgPrawnik specjalizujący się w prawie sportowym, absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zasiada w Komisji Dialogu Społecznego Europejskiego Stowarzyszenia Klubów (ECA), Komisji ds. piłkarstwa profesjonalnego Polskiego Związku Piłki Nożnej oraz jest przewodniczącym Komisji Regulaminowo-Prawnej Małopolskiego Związku Piłki Nożnej. Uczestnik pierwszej polskiej edycji programu szkoleniowego „UEFA Certificate in Football Management".
Doktor habilitowany w dyscyplinie nauki o bezpieczeństwie, doktor nauk o polityce, adiunkt w Instytucie Bezpieczeństwa i Informatyki Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie (UKEN). W swoich badania łączy zagadnienia militarne, przede wszystkim strategiczne, z problematyką stosunków międzynarodowych. Obszarami szczególnego zainteresowania są militaryzacja przestrzeni kosmicznej oraz strategiczne uwarunkowania związane z bronią nuklearną. Koordynator sieci badawczej Deterrence and Assurance Academic Alliance przy Dowództwie Strategicznym Sił Zbrojnych Stanów Zjednoczonych (USSTRATCOM). Ekspert w zakresie techniki wojskowej: koordynator współpracy UKEN z Zakładami Mechanicznymi „Tarnów”, stały współpracownik czasopisma „Okręty Wojenne”. Uczestnik staży naukowych w USA, Ukrainie i na Słowacji.
rafal.kopec@efcas.orgDoktor nauk o polityce, adiunkt w Instytucie Bezpieczeństwa i Informatyki Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. Jego zainteresowania naukowe obejmują geopolitykę, etniczność, problemy tożsamościowe Europy Wschodniej i Bliskiego Wschodu oraz terroryzm. Analityk współpracujący z Deterrence and Assurance Academic Alliance w US STRATCOM, członek British International Studies Association.
przemyslaw.mazur@efcas.orgAbsolwentka Wydziału Pedagogicznego Akademii Ignatianum w Krakowie. Realizując studia magisterskie na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie łączy edukację z pracą zawodową. Związana z sektorem finansów i bankowości. Oprócz pracy społecznej dużą uwagę przywiązuje nauce i działaniom na rzecz rozwoju przedsiębiorczości. Zainteresowania badawcze to sektor administracji publicznej, finanse i rachunkowość, bankowość elektroniczna oraz polityka monetarna i fiskalna.
karina.ciula@efcas.orgLekarz w trakcie specjalizacji z chirurgii naczyniowej, absolwent Wydziału Lekarskiego Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Pracownik Oddziału Chirurgii Ogólnej, Naczyń, Angiologii i Flebologii Górnośląskiego Centrum Medycznego w Katowicach. Wielokrotny uczestnik i referent medycznych konferencji naukowych. Wykładowca oraz asystent naukowy na Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach.
michal.buczek@efcas.orgAbsolwent wydziału Inżynierii Środowiska Politechniki Krakowskiej. Zawodowo związany z branża budowlaną. Wykonując pracę dla jednego z liderów branży wentylacji pożarowej specjalizuje się w projektowaniu systemów mających na celu zapewnić bezpieczeństwo ludzi podczas pożaru. Uczestnik wielu szkoleń i konferencji branżowych, a także projektów badawczych związanych z bezpieczeństwem.
lukasz.grzywa@efcas.orgAbsolwentka kierunku stosunki międzynarodowe, która uzyskała tytuł magistra na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. W trakcie trwania studiów aktywny członek koła naukowego. Zainteresowanie tematyką zarządzania projektami oraz współpracy międzynarodowej łączy w pracy zawodowej jako koordynator projektów dla jednej z firm z branży paliwowej.
gabriela.gancarz@efcas.orgPrawnik, mediator, absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Uczestnik kursu organizowanego przez Stowarzyszenie Notariuszy Polskich we współpracy z fundacją Partners Polska. Współpracował także z fundacją Court Watch Polska. Autor unikatowej pracy poświęconej problematyce ubezpieczeń ochrony prawnej w polskich realiach gospodarczo – społecznych.
pawel.musial@efcas.orgAbsolwentka wydziału politologii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie i tym samym uczestniczka studiów doktoranckich w zakresie Nauk o Polityce. Od wielu lat zajmuje się marketingiem i obszarem związanym za działaniami Public Relations. Doświadczenie zawodowe powiększa w firmach działających w sektorze nowych technologii. Prowadzi zajęcia z obszaru marketingu i komunikacji w sieci. Autorka pierwszego w Polsce badania i raportu na temat cyfrowej reklamy zewnętrznej (DOOH). Główne zainteresowania to komunikacja reklamowa, psychologia marketingu i reklam, a także budowa wizerunku marek z wykorzystaniem działań growth hacking.
paulina.sacha@efcas.orgHistoryk, absolwent Uniwersytetu Loránda Eötvösa (ELTE) w Budapeszcie, specjalizacja: historia krajów Grupy Wyszehradzkiej. Obecnie student II stopnia Studiów Środkowoeuropejskich na ELTE. Jego główny obszar zainteresowań naukowych to rozwój nacjonalizmu i narodowej tożsamości w Europie Środkowej. Członek Polskiego Towarzystwa Geopolitycznego i w czasie studiów członek Koła Naukowego I. Tóth Zoltán Kör. Publicysta, blogger, pasjonat Polski i Litwy.
mark.sima@efcas.orgStudentka Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych (MISH) na Uniwersytecie Jagiellońskim. Redaktorka studenckiego czasopisma naukowego „Artes”, publicystka portalu Magyazyn, poliglotka. Główne zainteresowania naukowe to lingwistyka kulturowa, filozofia języka, antropologia kultury i nauka języków obcych.
zuzanna.wilczynska@efcas.orgPracownik naukowo-dydaktyczny oraz administracyjny w Instytucie Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, a także wspólnik w jednej z małych firm branży finansowej. Ukończył z wyróżnieniem wyższe studia magisterskie w zakresie historii, politologii, stosunków międzynarodowych oraz administracji na Uniwersytecie Pedagogicznym Krakowie. Laureat konkursów na najlepszą pracę magisterską obronioną w Instytucie Politologii (2013) oraz Instytucie Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie (2017). Ukończył studia doktoranckie na Wydziale Politologii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie w dyscyplinie nauk o polityce (2019). Współorganizator i pomysłodawca wielu konferencji i seminariów naukowych o zasięgu krajowym i międzynarodowym. Inicjator powstania Centrum Badań nad Bezpieczeństwem i Współpracą Transgraniczną oraz członek jego Rady Programowej. Członek Małopolskiego Komitetu Okręgowego Olimpiady Wiedzy o Bezpieczeństwie i Obronności. Redaktor statystyczny w międzynarodowym czasopiśmie naukowym "European Journal of Economics and Development". Autor licznych artykułów w monografiach i czasopismach naukowych. Swoje zainteresowania badawcze koncentruje wokół problematyki historii i ewolucji samorządu terytorialnego, administracji i polityk publicznych, bezpieczeństwa ekologicznego, a także kwestii zarządzania finansowego w sektorze publicznym na poziomie krajowym i międzynarodowym.
pawel.ostachowski@efcas.org